Slavnostní inaugurační oblek George Washingtona

Slavnostní inaugurační oblek George Washingtona | zdroj: mountvernon.org


Podívejte se, v jakém obleku skládal přísahu první americký prezident

TÉMATA: usa | oblečení | prezidenti

user-avatar

chalkon

20. 01. 2017 | 10:00

Inaugurační oblek prvního prezidenta Spojených států amerických George Washingtona je vystaven v muzeu Mount Vernon ve Virginii.

George Washington byl 4. února 1789 jednomyslně zvolen prvním prezidentem Spojených států. Do úřadu byl slavnostně uveden 30. dubna 1789 v newyorské Federall Hall. Pro tuto příležitost zvolil dvouřadový skořicově hnědý kabátec, bílou košili a úzké kalhoty ke kolenům, to vše ušité z pravé vlny a lněného plátna. Pozorovatelé na inauguraci si povšimli, s jakou hrdostí nosí Washington tento oděv, který vnímal jako symbol schopností amerických výrobců. Je nutné mít na paměti, že tehdy byly technologické možnosti bývalé britské kolonie zcela jiné než dnes, a týkalo se to i výroby oděvů. Ten, který měl na sobě Washington, byl vyroben společností Hartford Woolen Manufactory.

Sedmapadesátiletý prezident, vysoký a důstojný, ale také šedivý, nahluchlý a takřka bezzubý, se při inauguračním projevu celý třásl. Neuměl mluvit na veřejnosti, jeho projevy působily škrobeně, přesto se těšil důvěře a oblibě veřejnosti. V únoru 1793 se stal hlavou státu podruhé. Svoji inaugurační řeč natolik odbyl, že to vešlo do dějin jako vůbec nejkratší proslov prezidenta při této příležitosti, neboť jej tvořilo pouhých 135 slov.

 

user-avatar

chalkon

20. 01. 2017 | 10:00

Zavří­t reklamu