Největším „tahákem“ výstavy jsou dva zcela ojedinělé poklady mincí. | zdroj: muzeum-turnov.cz
Archeologické výzkumy probíhající v Českém ráji a v Pojizeří přinášejí každoročně řadu zajímavých objevů a pokladů. S těmito nálezy se široká veřejnost může nyní seznámit v regionálním muzeu v Turnově.
Výstava Poklady podzemí představuje výsledky práce archeologů za posledních deseti let. Největším „tahákem“ celé výstavy jsou dva zcela ojedinělé poklady mincí.
Starší soubor tvoří 160 stříbrných pražských grošů Václava II. a Jana Lucemburského, který byl v srpnu roku 2018 náhodně objeven u staré stezky nedaleko Vysokého nad Jizerou. Zajímavá je nejen fyzická cena mincí uložených po roce 1340, ale i jejich zachovalý stav v extrémních horských podmínkách.
Mladší poklad byl nalezen v roce 2013 v Roztokách u Jilemnice. Do země byl uložen krátce po Mnichovské dohodě na podzim roku 1938.
Z prezentovaných objevů sem bezesporu patří i úpravna železné rudy ve Všeni u Turnova z počátku 17. století a další provozy spojené s „železnou metalurgií“.
Systematicky prováděný detektorový průzkum skalního hradiště Čertova ruka na Hruboskalsku významně výstavě přispěl kolekcí unikátních kovových artefaktů Keltů a Germánů. A pochopitelně zde nechybí ani prezentace jedinečného objevu gotického kostela svaté Alžběty v areálu zámeckého parku v Jilemnici. Zdejší archeologové byli za jeho odkrytí navrženi na cenu Patrimonium pro futuro za rok 2016.
Vedle archeologických nálezů z těchto výzkumů jsou vystaveny i předměty, které přímo pocházejí z bývalého mobiliáře tohoto kostela, které dnes spravuje Krkonošské muzeum v Jilemnici. Jde například o originál dřevořezby z 18. století Seslání Ducha svatého a soudobé plastiky svatého Víta a svatého Václava.
Pro návštěvníky výstavy může být zajímavé i představení nejnovějšího archeologického výzkumu v průmyslové zóně na Vesecku, kde v červnu loňského roku objevili a následně prozkoumali část vesnice Keltů.
15. 02. 2019 | 11:00