Stéla byla pohřbená v základech starověkého kostela v Poggio Colla v údolí Mugello v Toskánsku.

Stéla byla pohřbená v základech starověkého kostela v Poggio Colla v údolí Mugello v Toskánsku. | zdroj: ibtimes.co.uk


Posvátný text na 2500 let staré stéle může odhalit tajemné bohy záhadných Etrusků

TÉMATA: archeologie | objevy | itálie | toskánsko | etruskové | etruština

user-avatar

Irena Gruberová

6. 04. 2016 | 11:00

Nedaleko italského měsa Florencie našli archeologové 2500 let starou desku z pískovce. Je do ní vytesán dlouhý text psaný v tajemné etruštině. Vědci doufají, že jim pomůže dozvědět se o náboženství dávných Etrusků a dokonce prozradí i jména uctívaných bohů a bohyň.

Pískovcová deska byla objevena v základech starověkého chrámu v Poggio Colla na území dnešního Toskánska. Tuto oblast od 8. do 2. století před naším letopočtem obýval tajemný národ Etrusků. O jejich životě se vědci něco málo dovídali ze stručných nápisů na hrobech a hřbitovních předmětech. Ty však málokdy zaznamenávají víc než jen jméno a věk zemřelého. To je důvod, proč nález kamenné stély s dlouhým textem vyvolal mezi vědci takové nadšení. „Zřejmě půjde o posvátný text, a bude tak zajímavé zjistit původní víru této zaniklé kultury, která sehrála tak zásadní roli v západních tradicích,“ prohlásil archeolog Gregory Warden. „Najít nový religiózní artefakt, jako je tento, je opravdu vzácné,“ zdůraznil. Vědci zkoumají stélu.

Stéla váží okolo 227 kilogramů a na délku měří téměř 1,2 metry. Je do ní vyryto nejméně 70 čitelných písmen a interpunkčních znamének. Je tak pravděpodobné, že obsahuje dosud neznámá slova ze zaniklého etruského jazyka, který zůstává pro vědce stále nesrozumitelný. Nález stély jim však dává naději, že si své znalosti o etruštině rozšíří a dozví se i o dávném náboženském kultu Etrusků. „Doufáme, že nám odhalí jména boha a bohyně, kteří byli v této svatyni uctíváni,“ poznamenal Gregory Warden. 

Etruskové jsou málo poznané starověké etnikum, které sídlilo v Etrurii, na území dnešního Toskánska v Itálii. Podle všeho založili i město Řím. Jako svébytná kultura existovali zhruba od 8. století př. n. l. a mocenského vrcholu dosahovali v období do 4. století př. n. l.. Poté jejich význam výrazně upadl a postupně splynuli s Římem, jehož občanství získali v roce 90 př. n. l. Místo etruštiny pak začali používat latinu.

user-avatar

Irena Gruberová

6. 04. 2016 | 11:00

> ExtraStory   |   Inzerce