Potápěči odkrývají pozůstatky starověkého města Neapolis.

Potápěči odkrývají pozůstatky starověkého města Neapolis. | zdroj: ancientpages.com


Potopené římské město objevili v Tunisku. Zničila ho před 1600 lety tsunami

TÉMATA: archeologie | nálezy | afrika | tunisko | starověk | římská říše

user-avatar

Yvonne K.

20. 09. 2017 | 10:00

Po několika letech pátrání nalezli archeologové pod hladinou moře u pobřeží Tuniska rozsáhlé ruiny starověkého města Neapolis. Nález dokazuje, že město, které před 1600 lety zničila ničivá tsunami, zčásti zmizelo ve vlnách moře.

Tým tunisko-italských archeologů pátrá po důkazech o zmizelém městě Neapolis již od roku 2010. Jejich úsilí se konečně dočkalo odměny, když díky dobrému počasí letos v létě mohli potápěči poprvé po mnoha staletích spatřit rozsáhlý komplex potopených ruin. Nalézaly se na více než 20 hektarech u pobřeží tuniského města Nabeul

"Je to významný objev," konstatoval šéf mise Mounir Fantar. Potvrdila se tak hodnověrnost záznamů římského vojáka a historika Ammiena Marcellina, jenž uvedl, že Neapolis ve 4. století po ničivém zemětřesení zaplavilo moře. Přírodní katastrofa tehdy také těžce poškodila egyptský přístav Alexandrii a řecký ostrov Krétu. Jedna z památek potopených u města Nabeul.

Archeologové našli pod vodou nejen celé ulice i s památkami, které svědčí o vyspělosti a bohatství starověkého města, ale také 100 cisteren používaných k výrobě garumu, koření z fermetovaných ryb, které bylo lahůdkou starých Římanů.

"Tento objev nám umožnil s jistotou konstatovat, že Neapolis byla hlavním centrem výroby garumu a solených ryb, pravděpodobně největším centrem v římské říši,” uvedl Mounir Fantar a dodal: "Vlivní občané Neapolis tak zřejmě za své bohatství dlužili právě garumu.” Výrobna garumu. Kamenné cisterny o různé velikosti a hloubce sloužily ve výrobním procesu.

Neapolis, což v  řečtině znamená "nové město", byla založena v pátém století před naším letopočtem řeckými kolonisty a poté byla ovládnuta Kartáginci. Během třetí punské války v letech 149-146 př.n.l se občané Neapolis postavili na stranu Kartága proti Římu, za což je zřejmě Římané následně potrestali. To vysvětluje, proč na dlouhý čas chybí o tomto městě jakékoli zmínky. Během války mezi Pompejem a Caesarem se Neapolis postavila za Caesara a vysloužila si za to status kolonie, což občanům poskytlo řadu práv, včetně některých, které souvisely s obchodem. Kolonie Julia Neapolis se stala prosperujícím přístavem s vlastním cechem majitelů lodí. Po dobytí Araby však město rychle upadalo,  ale jeho jméno zcela nezmizelo a dochovalo se v názvu města Nabeul, což je tuniská zkomolenina řecké Neapolis, označující tuniské město vzdálené jen několik kilometrů východně od starověké Neapolis.

user-avatar

Yvonne K.

20. 09. 2017 | 10:00

> ExtraStory   |   Inzerce