Stirling Moss pomáhá upravit helmu Mike Hawthorn před závodem, 1958.

Stirling Moss pomáhá upravit helmu Mike Hawthorn před závodem, 1958. | zdroj: Hulton archive

Legendární jezdec F1 Stirling Moss se připravil o titul mistra světa, když pomohl soupeři

TÉMATA: formule 1 | sport | sportovci | závody | fair play

user-avatar

Tomáš Chalupa

18. 09. 2019 | 07:49

Před 61 lety Stirling Moss, horký favorit na titul mistra světa Formule 1, zastavil, aby pomohl soupeři Miku Hawthornovi. Přišel o titul a mistrem se stal právě Hawthorn.

24. srpna roku 1958 se jel poprvé v historii závod šampionátu Formule 1 v portugalském Portu. Jezdci byli v šoku z toho, jaké špatné podmínky panovaly na trati. Kolem byly stromy, lampy, trať samotná byla téměř neupravená, takže mnoho závodníků brblalo, že Portugalci neměli nikdy žádný takový závod pořádat. Oficiálně ale nikdo protest nevznesl, takže se mohlo závodit.

Situace byla jasná, o titul spolu bojovali dva Britové – Hawthorn a Moss. Moss v kvalifikaci vybojoval pole position a stál první na roštu se svým Vanvallem. Hawthornovo Ferrari bylo druhé. 120 tisíc diváků se těšilo na obrovskou bitvu.

Moss vedl, ale ve druhém kole se přes něj přehnal Hawthorn. Po dalších pěti kolech se na první pozici vrátil Moss, protože Hawthorn začínal mít problémy s brzdami. Po 25 kolech už měl Moss minutový náskok na Hawthorna a o výsledku závodu se zdálo být rozhodnuto. Hawthorn musel zajet do boxů na opravu brzd, ale vrátil se v plné síle a zajel nejrychlejší kolo závodu. V tu dobu byl na třetím místě, ale BMW Jeana Behry na druhé pozici začalo zpomalovat kvůli poruše motoru. Hawthorn se dostal před něj a dokonce začal útočit na Mosse. Jeli kolo na kolo a nakonec se Moss rozhodl, že Hawthorna pustí před sebe. Ten ale vzápětí dostal smyk a zůstal stát v únikové šikaně. Moss na něj čekal a sledoval, jak Hawthorn tlačí své Ferrari na chodník, kde se mu jej znovu podařilo nastartovat. Oba jezdci pak pokračovali v závodě. Moss zvítězil, Hawthorn skončil druhý s tím, že získal šest bodů plus jeden bod za nejrychlejší kolo.

Jury závodu ale měla velké pochybnosti o průběhu závodu. Hawthorna podezírala, že se pohyboval v protisměru závodního okruhu, což by ho vyřadilo ze závodu. Tehdy se přihlásil Moss jakožto svědek a uvedl, že Hawthorn žádné předpisy neporušil, protože svůj vůz měl na cestě mimo hlavní trať, která nebyla součástí okruhu. Pravidlo o protisměru se tak na něj nevztahovalo. Komisaři tak uznali výsledky závodu.

Po dalších dvou Grand prix se stal mistrem světa Hawthorn o jediný bod před Mossem. Kdyby tehdy v Portugalsku nepomohl svou výpovědí a nepřesvědčil komisaře, stal by se mistrem světa on. Na pozdější dotazy zda nelitoval svého rozhodnutí bojovat za Hawthorna, odpovídal vždy stejně: „Nebyl na okruhu. Že je můj rival, to jsem tehdy nezvažoval. Opravdu ne.“ Moss se nestal mistrem světa tehdy ani nikdy jindy. Svou největší šanci měl právě v roce 1958.