Minoru Wada při navádění amerických bombardérů na cíl | zdroj: Douglas Duncan (1945)


Příběh Japonce, který pomohl Američanům vyhrát válku, a pak záhadně zmizel

TÉMATA: druhá světová válka | usa | japonsko

Pro Japonce podlý zrádce a zběh, pro Američany ušlechtilý hrdina. Pro svět pak zapomenutá postava dějin. Japonský důstojník Minoru Wada přitom přispěl ke konci Druhé světové války, což prý bylo jeho ušlechtilým cílem.

user-avatar

Emil Franz

1. 07. 2015 | 02:30

Není jisté, zda Minoru Wada padl do amerického zajetí náhodou, anebo tomu sám vyšel vstříc, v každém případě při výslechu vyjádřil své znechucení válkou.

„Několikrát opakoval, že nikdy nebyl přesvědčený o tom, že si jeho země počínala správně, když vyvolala globální konflikt. Řekl, že udělá cokoli, třeba i obětuje svůj vlastní život, aby válku zastavil a konečně přinesl mír japonskému lidu,“ řekl bývalý zpravodajský důstojník William Flynn, který za války sloužil v Pacifiku a Minoru Wada tenkrát zpovídal. Japonec mu prý tvrdil, že běžní Japonci si válku nepřáli, že jim ji vnutily armádní špičky. „Co mohu udělat, aby to skončilo,“ ptal se.

Američany posléze napadlo zničit japonské velitelství a japonskému důstojníkovi navrhli, aby je navedl na cíl. „Nejprve ho vyděsila představa, že bude zabíjet vlastní lidi. Pak ale si začal uvědomovat, jakou váhu má život několika lidí oproti mnoha tisícům nevinných vojáků, japonských i amerických,“ popisoval Japoncovy pohnutky William Flynn.

Do mise byly zapojeny proslulé bombardéry Mithell B-25, které doprovázely čtyři stíhačky F4U Corsair, v té době nejrychlejší stíhací letadla v Pacifiku.

Japonské velitelství 100. divize bylo ukryto v horách poblíž Kibaw-Talomo v Davao, někde mezi rozeklanými skalami a bludnou džunglí. Jen důstojník Wada věděl přesně místo, kde se jejich jednotky nacházejí, a neomylně vedl americká letadla na cíl. „Potřebovali jsme najít a zasáhnout jejich Achillovu patu. V tomto směru byl Minoru Wada jak dar z nebes,“ poznamenal Flynn.

S pomocí tříštivých pum, napalmu, raket a těžkých kulometů Američané zlikvidovali jak japonské velitelství, tak kasárna. To naprosto ochromilo bojeschopnost japonských sil v této oblasti a vedlo k rychlému ukončení bojů o Filipíny.

Podrobnosti o účasti Minoru Wada v této akci i o celém útoku podléhaly přísnému utajení ještě mnoho let po válce. Neexistuje o tom žádný záznam v oficiálních válečných dokumentech amerického námořnictva. Žádný Minoru Wada jako kdyby ani nežil Po válce si tento Japonec změnil jméno, tvář, celou identitu a od té doby svět o něm nic neví. Ani to, zda žije, nebo již zemřel.

témata

Komentáře ( )

user-avatar

Emil Franz

1. 07. 2015 | 02:30

Zavří­t reklamu