Podle Malachiášova proroctví vládne katolické církvi poslední papež. S ním nastane Poslední soud a konec světa. | zdroj: gloria.tv
Svatý Malachiáš, vlastním jménem Maelmhaedhoc O’Morgair (1095-1148), působil jako mnich a následně i jako biskup v irském Armaghu. Dávná legenda praví, že během své vyčerpávající pouti do Říma v roce 1139 měl prorocká vidění budoucích papežů, která zaznamenal formou kódovaných veršů. Každá z latinsky psaných frází se vztahuje k jednomu papeži, dohromady je jich 112. Seznam neobsahuje konkrétní jména, nýbrž stručné přídomky charakterizující jednotlivé postavy.
Historici Malachiášovo autorství ovšem zpochybňují a považují ho za podvrh ze 16. století. Poprvé bylo vydáno až roku 1595 benediktinským historikem Arnoldem de Wyon, předtím rukopis údajně ležel nepovšimnut v papežském archivu. Jiné zdroje zase uvádějí, že proroctví sepsal pod Malachiášovým jménem samotný Nostradamus. Zastánci proroctví soudí, že ačkoli původ a autorství proroctví jsou nejisté, věštba je nebývale trefná a shoduje se skutečností.
Tak například první heslo, Ex castro Tiberis (Ze zámku na Tiberu), odpovídá místu narození papeže Celestýna II. v Città di Castello ležícím na Tiberu. Papež Klement XIII., jenž byl popsán heslem Rosa Umbriae (Růže z Umbrie), užíval znaku růže jako osobního erbu. Pius XI., jenž byl charakterizován heslem Fides intrepida (Neohrožená víra), tvrdě kritizoval komunismus i nacismus. Flos Florum, tedy Květem květů, má být Pavel VI. Do erbu si dal tři lilie.
Papeži Janu Pavlu II. (1978–2005) náleží v seznamu 110. místo a heslo De labore solis (Z námahy slunce), což bývá dáváno do souvislosti s jeho neúnavnými cestami do celého světa a především s faktem, že v den jeho narození i v den jeho pohřbu nastalo zatmění Slunce. U předposledního papeže Benedikta XVI. (2005–2013) je uvedeno heslo Gloria olivae („Sláva olivy“). Olivová ratolest je přitom jedním ze symbolů sv. Benedikta z Nursie a v rámci benediktinského řádu existuje kongregace tzv. Olivetánů.
Poslední, 112. zápis v seznamu papežů se od ostatních odlišuje tím, že nenese žádné označení. Autor své proroctví zakončil tímto konstatováním:
"Během extrémního pronásledování svaté římské církve bude sedět na stolci "Petrus Romanus" (Petr Římský), který bude pást své ovce uprostřed mnoha soužení; po jejich skončení bude město na sedmi pahorcích zničeno a obávaný Soudce bude soudit svůj lid. Konec."
Městem na sedmi pahorcích nemůže být myšleno nic jiného než Řím. Většina interpretací tak celkem logicky dochází k závěru, že je tím oznámen příchod apokalypsy a soudného dne. A jak souvisí Petrus Romanus se současným papežem Františkem? I tady našli vykladači proroctví skrytou souvislost. Otec Františka z Assisi, na jehož počest si Jorge Bergoglia zvolil své papežské jméno, se totiž jmenoval Petr, takže světec používal přídomek „di Pietro“. Jistou symboliku může hrát i hora (Berg) obsažená v rodném příjmení současného papeže, která je blízká významu jména Petr (skála).
Faktem je, že papež František vede církev v těžkých časech, kdy jí otřásají sexuální a jiné skandály. Do Evropy masově proudí muslimští uprchlíci a v mnoha lidech vzbuzují obavy, že vyvrátí západní civilizaci i s jejími křesťanskými kořeny. Je tak možné, že se Malachiášovo proroctví v nějaké podobě nakonec vyplní, ovšem jak, to ukáže až čas.
témata
5. 11. 2015 | 12:30