Želva byla více sud než ponorka, přesto to bylo funkční válečné plavidlo. | zdroj: atlasobscura.com
Lee neměl torpéda, ale výbušniny, které musel umístit na bok lodi. Byl to nervy drásající úkol. „Když jsem podplouval pod Eaglem, slyšel jsem námořníky na palubě, jak se smějí a mluví spolu,“ řekl později Lee. Jenže věci nešly dobře. Loď měla kovové boky, a nikoliv dřevěné. Výbušniny na ně nebylo možné umístit, protože vrták, který k tomu byl určený, bok neprovrtal. Lee si také všiml, že jeho ponorky jménem Turtle (Želva) si všimli námořníci na palubě. Nechal tedy svého snažení a pádloval, co mu síly stačily, pryč. Z lodi za ním poslali veslici, která ho doháněla. Lee tedy uvolnil minu a ta vybuchla. Kromě velkého gejzíru vody nezpůsobila nic, ale pronásledovatelé se raději stáhli.
Lee za neúspěch mise nemohl, dělal, co se dalo. Jeho dopravním prostředkem a válečnou lodí bylo plavidlo, které sestrojil vynálezce David Bushnell. Ponorka byla pouze pro jednoho člověka a byla celá vyrobena ze dřeva napuštěného dehtem a zesílená několika ocelovými obručemi. Byla vysoká 1,8 m, dlouhá 2,3 m a široká pouze 90 cm. V podstatě to byl větší sud. Její lodní šroub byl poháněný klikou, směr se řídil kormidlem umístěným v zadní části. Na horní části ponorky byla posazena malá kovová věžička s průzory a poklopem. Vzduch měla přibližně na 30 minut, k vybavení patřily i vzduchové trubice s kapslemi a hloubkoměr. Na lodi bylo mnoho pedálů a táhel, byl tam vrták a také zařízení, které samo umístilo výbušninu na loď a následně i časovací zařízení. Zkrátka na svou dobu neuvěřitelný vynález, který ovšem z dnešního pohledu budí spíše úsměv a rozhodně by si do něj nikdo soudný nevlezl.
Lee byl ale odvážlivec a pokusil se potopit britskou válečnou loď. Měl nepozorovaně připlout k jejímu boku, navrtat vrtákem otvor a umístit do něj trhavinu a časovač. Že se to nepodařilo, na tom měl zásluhu jen fakt, že nikdo netušil, že boky lodě jsou zesíleny kovem. Ezra navíc měl možnost jen velmi omezeného tréninku, s ponorkou cvičil jen několikrát. Želvu vyslali do akce ještě dvakrát, ale vždy s podobným výsledkem (jednou sice dokázala odpálit minu, ale ta loď vůbec nepoškodila, jen zabila tři námořníky).
Plavidlo nakonec skončilo neznámo kde. Podle jedněch bylo převezeno jinam a loď, která želvu vezla, byla potopena britskými plavidly. Podle jiné verze jí Bushnell odvezl a následně zcela rozebral, aby nepadla do rukou nepřítele.
A samotný Lee se také zapsal do historie, byť se jeho útok nepovedl. Na jeho hrobě stojí, že je to jediný voják, který bojoval proti nepříteli na souši, na vodě a také pod vodou.
8. 10. 2018 | 14:00