Zatímco pro jiného by osamělý život na Sibiři připomínal noční můru, Ljubov Morechodova je šťastná. | zdroj: boredpanda.com


Ruská babička se toho nebojí. Žije na sibiřské samotě a Bajkal zdolává na bruslích

TÉMATA: ženy | rusko

user-avatar

Simona Knotková

28. 06. 2018 | 11:00

Šestasedmdesátiletá Ruska Ljubov Morechodova zaujala světová média. I přes svůj pokročilý věk bydlí sama uprostřed nehostinné sibiřské přírody, kde se denně stará o zvířata.

Morechodova ovdověla v roce 2011. Jiná žena by se za podobných okolností asi přestěhovala blíže k civilizaci. Bývalá inženýrka podobný krok odmítla a nadále žije v sibiřské pustině.

"Nic mi tu nechybí. Mohla jsem odejít poté, co můj manžel zemřel. Nedokázala jsem to ale udělat. Věděla jsem, že život tady nebude lehký. Oba moji rodiče museli těžce pracovat. Jak bych to tady mohla opustit?" ptá se.

K jejímu dennímu programu patří péče o zvířata. Kromě psů a kočky má doma také slepice, kohouty, telata, býky a krávy. Každé ráno se probouzí o půl šesté a po nakrmení zvěře vyhání skot do kopců. V zimě ho chodívá kontrolovat po zamrzlém Bajkalu, který zdolává na bruslích z roku 1943.

Zatímco život na samotě ji naplňuje štěstím, starost jí dělají jiní lidé, kteří se v přírodě neumí chovat. "V létě jde zde spousta turistů. Vždycky jim říkám: 'Uklízejte si po sobě odpadky. Nenechávejte je tady. Všechny pak končí v Bajkalu,'" zlobí se.

Její samotu přerušují vnuci a synovci, kteří ji v letních měsících jezdí navštěvovat. Dokud to však bude možná, žena se nehodlá přestěhovat do města.

témata

user-avatar

Simona Knotková

28. 06. 2018 | 11:00

> ExtraStory   |   Inzerce