Film Milý Hans, drahý Petr vyhrál cenu NIKA, přestože ho část Rusů kritizuje.

Film Milý Hans, drahý Petr vyhrál cenu NIKA, přestože ho část Rusů kritizuje. | zdroj: warhistoryonline.com


Ruský kontroverzní válečný film vyhrál cenu NIKA

TÉMATA: filmy | druhá světová válka | rusko | stalin | hitler

user-avatar

Tomáš Chalupa

15. 04. 2016 | 11:00

Milý Hansi, drahý Petře (v originále Milyj Hans, dorogoj Pjotr) je válečný film, který byl oceněn prestižní ruskou filmovou cenou NIKA, a to i přes to, že jeho obsah je pro mnohé Rusy značně kontroverzní. Pojednává totiž o spolupráci Hitlera a Stalina za druhé světové války.

Film natočil ruský režisér Alexandr Mindadze a vysloužil si za něj nejen uznání, ale i kritiku. Film se zaměřuje na dvě ústřední postavy, Hanse a Petra. Příběh se točí kolem německých inženýrů pracujících v ruské továrně na optické zaměřovače. Jasně ukazuje, jakým způsobem Stalin a Hitler spolupracovali dokonce ještě v roce 1941, těsně před tím, než Hitler Sovětský svaz napadl. 

Film byl ovšem špatně přijat třeba ministrem kulury Vladimirem Medinským, který tvrdí, že Sovětský svaz s nacistickým Německem nikdy nespolupracoval. Film je přitom z historického hlediska velmi přesný. Sovětský svaz a Německo samozřejmě spolupracovaly nejen v oblasti průmyslu, ale i vojenství. Spojenectví Sovětského svazu a hitlerovského Německa bylo částečně sňatkem z rozumu, Hitler hodlal Rusko přepadnout, Stalin zase doufal, že Hitler srazí Západ na kolena a pak bude lehké vyčerpaného protivníka porazit. Dnešní Rusové to samozřejmě odmítají, případně tvrdí, že o spolupráci Stalin nevěděl, ale to jsou nesmysly. Oba vůdci velmi dobře věděli, co se mezi jejich zeměmi děje. Stalin jen odmítal uvěřit zprávám špionů, že Německo ho velmi brzy napadne. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

15. 04. 2016 | 11:00

Zavří­t reklamu