Nejstarší hračka autíčka na světě je k vidění v tureckém muzeu v Mardinu | zdroj: www.pufterem.com


S tímto autem si hrály děti v době kamenné

TÉMATA: starověk | archeologie | turecko

Nejstarší hračka auta na světě pochází z Turecka a je stará 7 a půl tisíce let. Na rozdíl od dnešních plastových aut bylo tohle autíčko o poznání těžší. Jak se slušelo na příslušníky doby kamenné, bylo totiž vyrobené z kamene.

user-avatar

Ivanhoe

18. 12. 2014 | 08:31

Turecké muzeum v Mardin se může pochlubit unikátním muzejním exemplářem. Vlastní patrně nejstarší dětské autíčko na světě. To bylo před dvěma lety nalezeno při vykopávkách v okrese Kiziltepe v jihovýchodní turecké provincii Mardin a nyní je vystaveno v muzeu.

Hračka auta z doby kamenné má už čtyři kola.

Má čtyři kola a dvě nápravy o nestejné délce a tvarově se spíše podobá traktoru. Dokazuje, že vůz na čtyřech kolech znali lidé už v pozdní době kamenné. Padla tak teorie o tom, že jeho vynálezci byli před čtyřmi tisíci lety staří Sumeřané.

Nejstarší hračka na světě pochází z doby 5 500 před naším letopočtem.

Naopak se dnes má za to, že kolo bylo vynalezeno už před 12 tisíci lety, ne-li dřív, byť chybí přímé důkazy. Kruhy však naši předkové malovali na stěny jeskyní již před 30 tisíci lety a tyto tvary jim byly důvěrně známé ještě v hlubším dávnověku, možná před 100 tisíci lety! Nicméně to, jak se z prostého kruhu vyvinulo kolo u vozu, jeden z největších lidských vynálezů, zůstává historickým tajemstvím.

Prehistorické malby kruhů z Exeter Hill

> ExtraStory   |   Inzerce

témata

Komentáře ( )

user-avatar

Ivanhoe

18. 12. 2014 | 08:31