Takovou školku by jistě více ocenily i děti.

Takovou školku by jistě více ocenily i děti. | zdroj: mentalfloss.com


Školka budoucnosti: V Itálii si budou děti namísto hraní pěstovat plodiny

TÉMATA: škola | alternativní vzdělávání

user-avatar

Simona Knotková

15. 03. 2016 | 09:30

Moderní technologie dnes umí používat i nejmenší děti. Oproti tomu ale dnešní mladá generace ztrácí kontakt s přírodou. Obnovit vztah s prostředím, které nás obklopuje, a už od raného věku děti učit určité soběstačnosti, chce tým italských designerů. Přečtěte si, jaký zajímavý návrh z jejich hlav vzešel.

Namísto hraní v uzavřeném prostoru by se děti potulovaly po venku, s učiteli by pěstovaly plodiny a byly by v přímém kontaktu s hospodářskou zvěří, která by se pásla opodál. Vedle klasických předškolních vědomostí by se učily také o obnovitelných zdrojích a na vlastní oči by mohly na pozemku školky vidět, jak fungují solární panely či jak se získává energie z větru. 

Školka by v dětech už odmala vypěstovala zdravý vztah k přírodě.

Zní vám to jako utopie? I vy budete ale jistě souhlasit s tím, že něco podobného bychom opravdu potřebovali. Naše planeta strádá a děti – budoucnost Země – stále více ztrácí spojení s přirozeným prostředím. Autoři návrhu Nursery Fields Forever jsou proto názoru, že bychom měli s edukací začít už u těch nejmenších. Projekt představili porotě mezinárodní soutěže AWR International Ideas Competition, která oceňuje právě nejlepší inovátorské nápady. A zvítězili.

Návrh celé školky.

"Chceme, aby se k učení přistupovalo jiným způsobem. Dětem by se nečetly knížky, ani by nemusely poslouchat učitele, ale jednoduše by se učily praxí," říká vedoucí designérského týmu Edoardo Capuzzo Dolcetta.

Bylo by pěkné, kdyby plán nezůstal jenom na papíře.

Návrh zatím leží na papíře a autoři momentálně jednají s římským psychologem, který měl v plánu vybudovat něco podobného. Bylo by ale opravdu pěkné, kdyby se dočkal své realizace.

user-avatar

Simona Knotková

15. 03. 2016 | 09:30

> ExtraStory   |   Inzerce
Zavří­t reklamu