Tchai-Ovna spojuje kultury. Inspiraci majitelé našli v českých čajovnách. | zdroj: tchaiovna.com
Robin a Martin Fellovi mají české předky a během svých studií strávili krátký čas v Praze. Atmosféra tamních podniků je nadchla. Něco z ní chtěli přenést i do rodného Glasgow. V roce 2000 dali vzniknout Tchai-Ovna House of Tea. Jak už název napovídá, při projektování se nechali inspirovat konceptem českých čajoven.
"Jednou z hlavních myšlenek české čajovny je přenést exotiku a jinakost vzdálených míst přímo k vašemu prahu. Stačí udělat krok a z pochmurného a chladného Glasgow se můžete ocitnout v turecké chaikhaně, v jeskyni beduínů nebo v japonské čajovně," lákají oficiální stránky.
Bratři se spolumajitelem Kennethem Shandem začínali s nabídkou třiceti pěti čajů. Postupně se jejich sortiment rozrůstal a dnes čítá stovku druhů z celého světa. Dalším charakteristickým prvkem Tchai-Ovny je využívání lokálních zdrojů a podpora místních řemeslníků a umělců. V čajovně se konají výstavy, koncerty, čtení knih nebo alternativní terapie.
"Odmítáme kulturu velkého byznysu nad malým a masovou produkci nad domácí výrobou. Z toho důvodu se do menu snažíme vždy zařadit suroviny, které reprezentují původní země čajů, ale stejně tak jsou pokud možno domácí produkce. Nechoďte k nám a nečekejte, že si objednáte svou oblíbenou bublinkovou limonádu! Čajovna je také nealkoholickým prostředím, proto jsou zde vítáni hosté všech věkových kategorií a náboženských vyznání," říkají majitelé o filozofii podniku.
Doplňují, že kromě ekologie myslí také na zdravé a přátelské prostředí mezi svými pracovníky. "Snažíme se starat nejenom o životní prostředí, ale také o ty, kteří pro nás pracují; všechno recyklujeme, pro nákupy jezdíme na kole s vozíkem a všem našim zaměstnancům poskytujeme dobré pracovní podmínky a řádně jim platíme. Dlouhodobí zaměstnanci mají jako bonus celoživotní zásobu čaje."
Tchai-Ovna House of Tea najdete na ulici Otago Lane. Otevřeno má každý den od jedenácti do jedenácti.
27. 09. 2018 | 08:00