Vyhledávání katastrofických zpráv je v podstatě nemoc a vede k depresím. | zdroj: iflscience.com
Vědci totiž našli spojitost mezi lidmi, kteří byli vystaveni tzv. kolektivnímu traumatu, což bylo například řádění hurikánu Katrina nebo bombové útoky na Bostonský maraton, a jejich zvýšeným zájmem o zprávy o podobných událostech ve světě. Lidé, kteří prošli tímto traumatem, pak podobné zprávy vyhledávají v médiích a věnují jim zvýšenou pozornost. To ale není dobré pro jejich psychiku, protože je to uvrhne do stavu trvalé deprese.
Za vše mohou ale také média. V současné době je pokrytí každé podobné události kontinuální, média je sledují online, pořádají speciální studia a diskusní panely, samozřejmě je také zahlcen Facebook a další sociální sítě, nechybí ani spousty obrazového materiálu. V takové situaci je možné se jednou negativní zprávou zaobírat celé dny, někdy i týdny.
Lidé s náchylností k těmto tématům, pak tyto zprávy hltají doslova jako drogu. Uvádějí se tak do spirály stále větší deprese. Jakmile jedna tragédie skončí, ihned se začnou pídit po nové, a v současném mediálním světě není o nějakou hrůzu nouze prakticky každý den, stačí jen trochu hledat. V takovém moři katastrofických zpráv pak mozek člověka začne fungovat jinak. Objevují se psychické problémy, deprese a noční můry. Otázkou je, jak z toho ven?
Samozřejmě nejlepší je snažit se vybřednout ze spirály a podobné zprávy ignorovat nebo je alespoň aktivně nevyhledávat. Rozhodně není na škodu, v případě, že se psychický stav člověka začne zhoršovat, vyhledat pomoc odborníka. Bohužel, ne každý si tuto situaci správně vyhodnotí. Mnoho lidí dnes místo vyhledání pomoci raději postuje tyto příspěvky na svých sociálních sítích a dále tak šíří tyto negativní emoce do společnosti.
témata
25. 06. 2019 | 11:00