Potápěči našli pod hladinou poklad nedozírné hodnoty

Potápěči našli pod hladinou poklad nedozírné hodnoty | zdroj: huffingtonpost.com


U finských břehů nalezli potápěči poklad nedozírné ceny

TÉMATA: poklady | archeologie | vraky

user-avatar

Tomáš Chalupa

10. 05. 2015 | 10:15

O nálezy pokladů ve vracích dávno potopených lodí poslední dobou není nouze. Pohádkové bohatství obsahoval vrak lodi S.S. City of Cairo, o kterém jsme již psali. Teď ohlásili finští potápěči nález dávno potopené lodi, uvnitř které je 10 000 zlatých mincí a šperků.

Jde o loď Hanneke Wrome, která se v 15. století potopila v bouři u ostrova Jussarö. Na lodi bylo podle historických dokumentů nejen množství zlata a drahých kamenů a šperků, ale také velké množství balíků látek, 1 200 soudků medu a především - 200 pasažérů.  Právě díky ztrátě tolika životů se potopení Hanneke Wrome zapsalo do dějin námořnictví.

„Byla to jedna z největších námořních tragédií té doby. Poloha vraku na dně moře ukazuje, že se skutečně potopila uprostřed bouře,“ říká Raino Koivusaari, vedoucí týmu potápěčů. Loď má podle všeho tři stěžně a je poměrně velká.

Hanneke Wrome byla jednou ze dvou lodí, která 11. listopadu 1468 opustila přístav Lübecku a zamířila do Tallinu v dnešním Estonsku. Prudká bouře však obě lodi rozdělila a Hanneke Wrome zahnala na sever až k břehům Finska, kde se potopila. Druhá loď se v pořádku dostala do Tallinu.

Finský Národní výbor pro výzkum starožitností plánuje zahájit co nejdříve detailní průzkum celé lodě. Plánuje se také vytažení celého pokladu, jehož hodnota podle velmi hrubých odhadů může být až 150 milionů dolarů. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

10. 05. 2015 | 10:15

Zavří­t reklamu