Tatehagidō byla unikátní zbroj samuraje a jeho koně.

Tatehagidō byla unikátní zbroj samuraje a jeho koně. | zdroj: thevintagenews.com


Unikátní zbroj japonského samuraje z období Edo je prostě fantastická

TÉMATA: japonsko | samurajové | zbroje

user-avatar

Tomáš Chalupa

20. 09. 2016 | 11:00

Takovouto zbroj ve WOWku neseženete. Na to, abyste mohli nosit něco takového, museli byste být opravdový samuraj žijící v období Edo, tedy zhruba na přelomu 17. a 18. století.

Tatehagidō neboli zbroj samuraje byla vyrobena z mnoha materiálů, počínaje ocelí, přes kůži a brokát až po nejrůznější slitiny. Obrněn byl také kůň a společně tvořili něco jako tank té doby. Nechyběla celoobličejová bojová maska, díky níž byl samuraj nejen ještě více chráněn, ale získal doslova hrozivý vzhled. Přestože mělo brnění chránit, bylo maximálně lehké, aby nezatěžovalo koně ani jezdce. Samurajové si tak uchovali svou pověstnou hbitost a mrštnost v boji. Samurajská zbroj měla od 10 do 18 kilogramů, zatímco třeba brnění středověkého rytíře vážilo běžně i 28 kg. 

Tento typ zbroje se vyvinul z původně čínských a korejských brnění. Přilbice se vyráběly v Japonsku už od 4. století. Každá vznešená rodina nebo rod měly vlastní vzory, které se na zbroji objevovaly. Tím se dala zjistit příslušnost samuraje. Samurajové byli elitní válečníci, kteří přísahali věrnost svým pánům a sloužili jim až do své smrti. Pokud samuraj přišel o svého pána, byla to pro něj vždy hanba a stal se tzv. róninem, tedy potulným válečníkem beze cti a bez pána. Stal se z něj v podstatě žoldák. 

 

user-avatar

Tomáš Chalupa

20. 09. 2016 | 11:00

> ExtraStory   |   Inzerce