Městečko Innisfil přijímá platby za poplatky v bitcoinech, úředníci jim prý chtějí porozumět.

Městečko Innisfil přijímá platby za poplatky v bitcoinech, úředníci jim prý chtějí porozumět. | zdroj: motherboad.vice.com


V malém kanadském městečku můžete poplatky platit bitcoinem

TÉMATA: města | kanada | bitcoin | politika | municipality

user-avatar

Tomáš Chalupa

11. 04. 2019 | 08:00

Zdá se, že sláva kryptoměny bitcoinu v posledním roce hodně uvadla a mnozí už tomuto projektu dokonce kopou pomyslný hrob. V kanadském Innisfilu to ale vidí jinak a svým obyvatelům umožňují platit daně a komunální poplatky bitcoiny.

Innisfil má 38 tisíc obyvatel a nachází se v zemědělské oblasti na pobřeží jezera Simoscoe severně od Toronta. Místní úřady nejprve povolily platbu daní z nemovitosti v bitcoinech, nyní plánují rozšířit tento model na všechny komunální poplatky včetně parkování nebo svozu odpadu. Je to s podivem, protože bitcoin se výrazně propadl v ceně, navíc je extrémně volatilní. Pro běžné platby se tak stává spíše nevhodným. Samostatnou kapitolou jsou pak transakční poplatky, které mohou být mnohdy vyšší než platba samotná.

Jak ale říkají představitelé města, cílem není spekulovat s cenami bitcoinu, ani je vlastně město nechce nijak hromadit. „Naším cílem je zvýšit naše kompetence v oblasti kryptoměn, digitalizace a blockchainu a digitalizovat naše veřejné služby,“ říká Jason Reynar, jeden z vedoucích úředníků radnice. Úředníci se zkrátka chtějí naučit s těmito technologiemi zacházet a rozumět jim. Nepředpokládají, že by platby v bitcoinu byly nějak masové, ale i v případě jednotlivců a občasných plateb musí být municipalita schopná s kryptoměnami správně nakládat. A porozumění fungování blockchainu pak otevírá další oblasti, ve kterých se dá využít.

Innisfil sice není nějaké skryté doupě kryptonadšenců, přesto je zde poměrně velké množství lidí, kteří nějaké bitcoiny vlastní. „Z pěti lidí, kteří seděli na první poradě oddělení, jich všech pět mělo krypto,“ dodává Reynar. Ten si je vědom, že bitcoin je extrémně volatilní, proto radnice chce bitcoiny vybrané od lidí okamžitě směňovat na peníze. Jakékoliv spekulování na vzestup ceny by v případě veřejných prostředků bylo neomluvitelné.

Innisfil je obecně velmi progresivním městem. Už v roce 2017 se dostal na titulní strany médií, když místo veřejné dopravy začal využívat společnost Uber. Sklidil za to velkou kritiku, ale systém funguje dodnes a místní si ho prý nemohou vynachválit. Město zkrátka chce jít s dobou a nových trendů a technologií se rozhodně nebojí.

user-avatar

Tomáš Chalupa

11. 04. 2019 | 08:00

Zavří­t reklamu