Takto vypadá tradiční aztécká míčová hra dnes. | zdroj: youtube.com


V Mexiku se po 3000 letech znovu hraje ōllamaliztli, aztécká míčová hra

TÉMATA: aztékové | sport

user-avatar

Tomáš Chalupa

28. 04. 2017 | 10:30

V mexickém Teotihuacanu se po 3000 letech znovu hraje prastará aztécká hra s názvem ōllamaliztli. Mezinárodního turnaje v této míčové hře se zúčastnily týmy z Belize, Guatemaly, Salvadoru, Hondurasu, Nikaraguy a Kostariky.

Při této hře proti sobě hrají dva týmy s velkým těžkým gumovým míčem, který mohou kopat nebo házet. Vědci se domnívají, že tato hra, která byla rozšířená na celém kontinentu před 3000 lety, sloužila jako zástupná činnost pro válku. Místo, aby se kmeny mezi sebou zabíjely, zahrály si ōllamaliztli a kdo vyhrál, jako by vyhrál i válku.

Hra vešla ve známost hlavně kvůli lidským obětem. Byly nalezeny rytiny ukazující popravené sportovce, kteří měli tu smůlu, že prohráli důležitý zápas. Někdy se dokonce říká, že se hra hrála s lidskými lebkami místo míčů. Hřiště pro ōllamaliztli bylo také velmi blízko oltářům, kde se tyto oběti konaly, takže se nic nemuselo zdržovat nějakým dlouhým přemísťováním. Pro dnešní sportovce je docela štěstí, že se zrovna tenhle zvyk neudržel až do dnešních dnů. Místo toho se Mexiko a další země snaží oživit a udržet tradici této prastaré míčové hry.  

user-avatar

Tomáš Chalupa

28. 04. 2017 | 10:30

Zavří­t reklamu