Výlohy plné suvenýrů s Benitem Mussolinim brzy skončí, nový zákon to zakázal

Výlohy plné suvenýrů s Benitem Mussolinim brzy skončí, nový zákon to zakázal | zdroj: dailymail.co.uk


V Mussoliniho rodišti zakázali prodávat suvenýry zobrazující Duceho. Liga Severu protestuje

TÉMATA: mussolini | itálie | politika

user-avatar

Tomáš Chalupa

3. 08. 2016 | 12:30

V italském regionu Emilia-Romagna, což je oblast, kde se narodil Benito Mussolini, se právě suvenýry zobrazující tohoto diktátora nesmí prodávat. Kdo by zákaz porušil, může skončit až na dva roky ve vězení.

V Itálii už od padesátých let platí zákaz jakéhokoliv oslavování fašistického režimu. Nyní se k tomu přidává i zákaz využívat Mussolinoho jako prodejní artikl na suvenýrech. Jako první se k tomuto kroku odhodlala právě krajská vláda v distriktu Emilia-Romagna, kde byl prodej těchto suvenýrů nejčastější. 

"Je to krok správným směrem, který vysílá poselství, že není možné trivializovat historii ani být fascinován zlem," říká Nadia Rossi z Demokratické strany v Rimini. Spouštěčem schválení nového zákona byl incident z loňského roku, kdy si dva židovští turisté z USA stěžovali, že ve výloze obchodu v Rimini viděli víno s motivem Hitlera a Mussoliniho. 

Zákaz platí také ve městě Predappio, kde se Mussolini narodil. Každý rok tam dorazí na 50 000 turistů, mnoho z nich Mussolinoho nepokrytě obdivuje. Právě pro ně byly určeny nejrůznější suvenýry s podobiznou duceho, které prodávali místní obchodníci. S tím je teď také konec. Mussoliniho fanouškům musí stačit fotka na jeho hrobce. Ozývají se i hlasy proti nařízení, protože mnoho lidí v oblasti žije právě z prodeje suvenýrů. Nařízení se podle některých silně dotkne místní ekonomiky, a mělo by být proto zrušeno, jak vyzývá politická strana Liga Severu. Ta však momentálně není u moci, takže zatím je s prodejem triček, zapalovačů, hrnků, kalendářů a talířů s portrétem Benita Mussolinoho konec. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

3. 08. 2016 | 12:30

> ExtraStory   |   Inzerce