Katakomby svaté Domitilly byly pozoruhodně vyzdobené pohanskými i biblickými motivy. | zdroj: ancientpages.com
Katakomby svaté Domitilly jsou dlouhé přes dvanáct kilometrů a vysoké pět metrů. Leží ve čtyřech vrstvách nad sebou a obsahují na 26 250 hrobů. Tento pozoruhodný podzemní komplex nyní odkrývá některá ze svých dávných tajemství. Vědci dnes s pomocí laserové a skenovací technologie umí rekonstruovat úchvatné malby, které vrhají světlo na samé počátky křesťanství.
Restaurační práce zabraly pět let a odborníci dosud zrestaurovali deset ze sedmdesáti podzemních prostor. Mnohé z fresek jsou mimořádné. Můžeme na nich vidět biblická zpodobení Ježíše Krista a jeho apoštolů, Noemovu archu či Daniela se lvy. Proplétá se v nich pohanská mytologie s křesťanskou vírou, což svědčí o tom, že obojí bylo v rané církvi přítomné.
Rovněž tyto malby odrážejí život ve starověkém Římě. “Tyto práce ukazují náročnou cestu, kterou Římané podstoupili směrem ke své nové víře,” říká Giovanni Carru.
V řadě krypt fresky vypadaly, jako kdyby je někdo překryl. Ve skutečnosti byly ze stěn odstraněny při drancování katakomb a odneseny jako trofej v dobách středověku.
Stropní fresky zas byly po staletí zakryty tlustou vrstvou vápenatých usazenin a kouřem z olejových lamp. S použitím laserových přístrojů experti vypálili veškeré tyto nečistoty a nánosy, takže na povrch vystoupily syté barvy maleb.
témata
25. 07. 2017 | 10:00