Zmrazit slzy a pak je dále zkoumat, takový je plán izraelských vědců.

Zmrazit slzy a pak je dále zkoumat, takový je plán izraelských vědců. | zdroj: messagetoeagle.com


Vědci chtějí založit banku se zmraženými lidskými slzami, chtějí přijít na to, proč pláčeme

TÉMATA: věda | lidské tělo

user-avatar

Tomáš Chalupa

14. 06. 2017 | 08:00

Vědci chtějí přijít na to, proč vlastně lidé pláčou. Chtějí za tím účelem vybudovat banku, ve které budou zmražené lidské slzy. Ty pak budou dále zkoumat.

Vědci samozřejmě chápou, že pláč je výrazem lidských emocí, většinou negativních. Ovšem na druhou stranu slzy nebo jejich vylučování nemá vůbec žádnou biologickou funkci. Vědci dodnes neví, k čemu vlastně slzy slouží. V lidském těle se nic neděje jen tak, vše má nějaký smysl, jen někdy skrytý. Proč tedy tělo vylučuje slzy?

Tuto otázku chce vyřešit profesor Noam Sobel z izraelského Wiezmanova vědeckého institutu v Rehovotu. Právě on stojí za projektem na vybudování banky se zmraženými lidskými slzami. Sobel už předchozím výzkumem zjistil, že se liší složení slz mužů a žen. Ženské slzy obsahují feromony a naopak mají nižší hladinu testosteronů. Problém je, že molekuly se v slzách v čase velmi rychle rozpadají. Právě proto je potřeba vytvořit zásobu zmraženého materiálu, který bude možné dále zkoumat. 

Otázek k řešení je celá řada? Liší se lidské slzy podle věku nebo pohlaví? Jsou slzy jiné, když slzíme, protože jsme smutní, nebo proto, že krájíme cibuli? Problém bude už sehnání dostatečného vzorku slz. Ty musejí být sebrány začerstva a rychle zmraženy. To samozřejmě přináší množství komplikací. Pokud se však podaří sehnat peníze a dostatečný počet vzorků, banka by nakonec měla vzniknout. Lidé by tak mohli lépe pochopit, co slzy znamenají z bilogického hlediska a jakou mají funkci. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

14. 06. 2017 | 08:00

Zavří­t reklamu