Schéma oběžné dráhy planety HD 20782 v porovnání s planetami naší Sluneční soustavy

Schéma oběžné dráhy planety HD 20782 v porovnání s planetami naší Sluneční soustavy | zdroj: messagetoeagle.com


Vědci objevili HD 20782 - vysoce excentrickou planetu

TÉMATA: planety | vesmír

user-avatar

Tomáš Chalupa

29. 03. 2016 | 11:00

Tato planeta je nějakých 117 světelných let od Země. Tým vědců zjistil, že má velmi podivnou, excentrickou oběžnou dráhu, která jí v určitých chvílích přibližuje velmi blízko k její hvězdě.

Vědci na planetu přišli tak, že zaznamenali podivné světelné záblesky. Ty se objevily v atmosféře planety právě v období, kdy ji její dráha zavedla do těsné blízkostí hvězdy. "Díky tomu nyní lépe chápeme chování takovýchto planet, jejichž atmosféra je většinu doby velmi vzdálena od hvězdy, ale pak se k ní přiblíží na velmi krátkou vzdálenost," říká Stephen Kane z univerzity v San Franciscu.

Kromě klasických planet s kruhovou oběžnou drahou vědci znají i planety s eliptickou drahou nebo dokonce excentrickou. Do poslední kategorie patří právě i HD 20782. Je v tomto směru rekordmankou, její dráha je nejvíce vychýlená ze všech známých planet. Její elipsa je téměř plochá, což znamená, že velmi dlouho putuje od hvězdy, pak se prudce otočí a zase se k ní přibližuje na extrémně krátkou vzdálenost. V nejvzdálenějším bodě je 2,5 krát vzdálenější od své mateřské hvězdy, než je Země od Slunce, v nejbližším bodě je na vzdálenosti .0,6 Země od Slunce. To je mnohem blíže nežkrouží Merkur kolem Slunce. 

Atmosféra planety se nemá šanci vyrovnat se změněnými podmínkami. Zatímco při letu ve vesmíru se v ní tvoří led, při krátkém přiblížení ke Slunci led nestíhá roztát. Místo toho se sluneční paprsky začnou odrážet od mraků a ledu, což právě vysílá silné světelné záblesky, které byly zachyceny na Zemi. 

témata

user-avatar

Tomáš Chalupa

29. 03. 2016 | 11:00

Zavří­t reklamu