Matthew Bailes tvrdí, že posílat zprávy mimozemšťanům je hraní si s ohněm | zdroj: news.com.au
Matthew Bailes vede australský projekt pro vyhledávání signálů z vesmíru. Měl by být tedy jistě jedním z největších fanoušků snahy o komunikaci s mimozemšťany. Jenže Bailes říká: „Historie kontaktů slabých civilizací s těmi vyspělými není příliš šťastná.“ Poukazuje tak na obecně známý fakt, že Indiáni nebo původní obyvatelé Austrálie asi nebyli příliš nadšení, že navázali kontakt s vyspělou Evropou. Znamenalo to pro ně faktickou likvidaci. Přesně toho se Bailes obává, a to přesto, že přijal výzvu Milnera a pustil se do jeho projektu Breaktrough.
Existují však ještě závažnější překážky, než jsou filozofické problémy mimozemských kontaktů, které musí být překonány, aby vůbec projekt mohl začít. „Nevíme, jaký druh signálu vlastně hledáme. Neexistuje žádný manuál, jak najít mimozemšťany. Musíme si napřed představit, jaký druh vysílání mimozemšťané použijí.“ To nezní příliš nadšeně. Je to ostatně ona stará bolest, která provázela už předchozí projekt SETI. Nevíme, co hledáme, nevíme, jestli to vůbec existuje a nevíme, jestli jsme schopni to najít našimi technologiemi. Zkrátka šance na úspěch je velmi malá.
Minimálně technologie však mají být tentokrát na straně hledačů signálu. Mají být postaveny speciální počítače napojené na obří teleskopy na Zemi. Možnosti projektu Breaktrough se zdají být, díky Milnerovým miliardám, prakticky neomezené. Jenže Bailes je i tak opatrný: „Postavit ty počítače zabere nejméně rok. Signál, pokud vůbec nějaký přijde, může být po cestě galaxiemi velmi slabý. My doufáme, že nám mimozemšťané pošlou nějaký srozumitelný kód, například sérii prvočísel nebo něco podobného, co bude lidstvo schopno lehce rozpoznat. Jenže i tak můžeme být všichni dávno mrtví, než přijdeme na to, jak a co jim vlastně odpovědět,“ uzavírá poměrně pesimisticky Bailes.
témata
25. 07. 2015 | 09:00