Cíle „hippísáků“ byly nejednotné, za základní lze ale považovat vzpouru proti společnosti, mír, lásku, přátelství, svobodu. | zdroj: YouTube
Akci zorganizoval malíř Michael Bowen a ze známých jmen se na ní objevili například beatničtí básníci Allen Gingsberg, Lawrence Ferlinghetti, Gary Snyder, spirituální učitel Ram Dass a hlavně psychedelický guru Timothy Leary, kterého americký prezident Richard Nixon později označil za nejnebezpečnějšího muže Ameriky. Na jeho vystoupení Bowen později vzpomínal takto: “Měl připravenou řeč, ale když uviděl ty davy, řekl jen: ‘Zapněte se, vylaďte se, dejte si odchod!’ Znamenalo to – odejděte ze škol, vypadněte ze zaměstnání, dejte všemu odchod. A stala se z toho mantra.”
Na mítinku se nejen řečnilo, koncertovalo či zpívaly mantry, ale také ochutnávaly drogy. Vůbec poprvé tu zaznělo slovo “psychedelický”. Undergroundový chemik Owsley Stanley tu shromážděným davům nabízel velké množství LSD, které speciálně pro tuto akci vyrobil.
“Doufali jsme, že mírumilovná srdce změní svět,” uvedl jeden z přímých účastníků akce, jenž událost tehdy natočil na kameru. Jak dále ve svém komentáři na YouTube podotýká, svým způsobem se to podařilo, ovšem s řadou nechtěných konsekvencí, a zdaleka to nestačilo. Nicméně mnohé z ideálů hippies, jako touha po míru, lásce, svobodě, komunitním způsobu života a duchovním rozvoji, jsou živé dodnes.
13. 01. 2017 | 11:00