Torzo největší dosud objevené královské sochy z Pozdní doby. | zdroj: Malay Mail Online
Předběžné analýzy naznačují, že socha reprezentuje krále Psametika I. Na soše, která se rozlomila na velké kusy, se našly vyryté nápisy s hieroglyfickými znaky a podařilo se identifikovat jméno jedné z Psametikových manželek.
“Pokud socha patří tomuto králi, pak je tou největší z Pozdní doby, jaká kdy byla v Egyptě nalezena,” sdělil egyptský ministr památek Khaled El-Enany.
Psametik I. byl panovníkem a zakladatelem 26. dynastie ve starověkém Egyptě v Pozdní době. Vládl v letech 644–610 př. n. l. Tento původem Libyjec osvobodil Egypt od nadvlády Asýrie, z jižní části pak vytlačil Núbijce a podrobil si místní vládce. Sjednotil Egypt a zahájil proces obnovy označovaný jako sajská renesance podle podle města Saje (Sau), které se stalo královským sídelním městem 26. dynastie. Psametik I. obnovil staré chrámy a Egypt se za jeho vlády navrátil k umění Staré a Střední říše.
Socha, která by ho měla představovat, byla vyřezána z křemence a měřila na výšku okolo devíti metrů. Nalezena byla v podpovrchových vodách přelidněné obytné káhirské čtvrti Matarije. Archeologové zde také objevili reliéf zobrazující faraona Ramesse II. s prodlouženou rukou při provádění rituálu pomazání sochy staroegyptské bohyně Mut, manželky boha Amona.
Chrám v Matariji (dříve Héliopolis) je znám jako jedno z nejvýznamnějších míst staroegyptského náboženství. Bylo hlavním střediskem slunečního kultu a staří Egypťané věřili, že bylo vytvořeno samotným slunečním bohem.
témata
5. 04. 2017 | 09:00