Indiáni byli vyvražedni a z jejich polí se stala džungle.

Indiáni byli vyvražedni a z jejich polí se stala džungle. | zdroj: allthatisinteresting.com


Vyhlazování indiánů způsobilo malou dobu ledovou

TÉMATA: indiáni | globální oteplování | doba ledová | zalesňování

user-avatar

Tomáš Chalupa

23. 09. 2019 | 09:00

Efekt motýlích křídel říká, že změníte-li jednu byť i nepatrnou věc, můžete ve výsledku pohnout celým světem. Něco podobného teď odhalili vědci z univerzity v Londýně, když zjistili, že vedlejším efektem vyhlazování indiánů v Americe bylo globální ochlazení klimatu a příchod malé doby ledové.

Velké vymírání indiánů, jak se celé epoše kolonizace Ameriky ve vědeckých kruzích říká, mělo jeden efekt. Vylidnila se spousta ohromných území, která dříve patřila indiánům, a zůstala opuštěná. Začala rychle zarůstat, což vedlo ve výsledku k tomu, co bychom zoufale potřebovali dnes – silný úbytek CO2 z atmosféry a následné globální ochlazení. Nastala takzvaná malá doba ledová, jež trvala od 15. do 18. století.

V době velkého vymírání bylo zabito na 60 milionů původních obyvatel kontinentu. Masové vyvražďování a nemoci, na které indiáni nebyli zvyklí, přinesly zkázu nepopsatelných rozměrů. Šlo o genocidu, která vyhladila populaci celého jednoho kontinentu. Zmizelo 10 procent obyvatel planety.

Podle vědců bylo opuštěno v důsledku genocidy 56 milionů hektarů půdy. Šlo o území větší, než je dnešní Francie, které se proměnilo ze zemědělské půdy na hustý prales. Z celé situace si ostatně bereme příklad i dnes. Stále více vědců hovoří o tom, že celý problém s globálním oteplováním by vyřešila opravdu masivní výsadba stromů. Je to efektivnější než vývoj alternativních pohonů do aut a omezování používání plastových brček. Stromy totiž zaručeně odčerpají CO2 z atmosféry, přitom jsou navíc zdrojem stínu a zadržují vodu v půdě. Zkrátka samá pozitiva, což se o jiných alternativách říct nedá. Měli bychom tedy znovu zalesnit co největší území planety, abychom dosáhli požadovaného cíle a snížili množství CO2 v atmosféře. A nemuseli bychom přitom tentokrát nikoho vyhlazovat.

user-avatar

Tomáš Chalupa

23. 09. 2019 | 09:00

> ExtraStory   |   Inzerce
Zavří­t reklamu