K tomu, aby voják neusnul, cigareta rozhodně nestačila. Muselo se přijít s něčím jiným. | zdroj: internet


Jak udržet vojáka vzhůru, zbavit ho strachu a zažehnout v něm fanatismus? PERVITINEM!

TÉMATA: druhá světová válka | třetí říše | drogy

Podpořily blitzkrieg drogy? Dříve se o takových spekulacích jen šuškalo, ale dnes už důkazy mluví jasně. Vojáci brali pervitin, amfetaminy, kokain a další drogy. Cílem bylo jediné: zahnat strach a únavu.

user-avatar

Tomáš Chalupa

6. 10. 2014 | 21:57

Německý lékař Otto Ranke provedl před válkou test na stovce univerzitních studentů. Podal jim pervitin složený z čistého amfetaminu. Výsledky byly podle všeho pozitivní a Ranke ve své zprávě navrhl zahájit podávání látky vojákům. Ti první, kteří se k droze dostali, byli řidiči motorek za válečného tažení v Polsku a Nizozemsku. Výsledky byly opět uspokojivé.

Pervitin v tubě

Vojáci netrpěli únavou ani napětím, vydrželi déle vzhůru. Brzy se na 35 milionů tablet Pervitinu a Isofanu, což byla jeho lehce modifikovaná verze, dostala k pilotům Luftwaffe a mnoha pozemním jednotkám.

Vojáci lépe snášeli zimu

Problém byl, že při častém užívání efekt drogy slábl a bylo nutné podávat stále větší množství. To zároveň vedlo ke zdravotním potížím. Němci pak pervitin prohlásili za látku s omezeným použitím, ale na frontu v Sovětském svazu putovalo dalších 10 milionů dávek.

Bojovali beze strachu

Pervitin stál údajně také za zběsilým pochodem padesáti vojáků obklíčených Sověty. Ti ušli ve třicetistupňovém mrazu bez přestávky desítky kilometrů, aby se dostali do bezpečí a za jejich heroickým výkonem na hranici lidských sil stály právě pilulky pervitinu. Ten se přesto nakonec přestal na frontu dodávat, protože zdravotní rizika začala převažovat nad pozitivy. Jenže vojákům jejich elixír chyběl a začali se ho tajně dožadovat od svých rodin v zázemí. Byli jednoduše drogově závislí.

Pervitin do každé jednotky

Hitler v posledních fázích války začal sázet také na kokain. Na jeho příkaz se na vězních v koncentračním táboře Sachsenhausen testovala látka D-IX. Díky ní podvyživení vězni byli schopni ujít 130 kilometrů s plnou polní. Němci však už nedokázali na konci války vyrábět větší množství této drogy a k jejímu nasazení tak nedošlo. 

> ExtraStory   |   Inzerce

témata

Komentáře ( )

user-avatar

Tomáš Chalupa

6. 10. 2014 | 21:57

Zavří­t reklamu