V jedné z etruských hrobek se našly tyto tajemné stříbrné ruce. Patřily k soše nebožtíka? | zdroj: archaeology.org
Když před třemi lety italští archeologové kopali desetimetrový koridor, narazili na velkou hrobku skládající se ze tří samostatných pohřebních komor. Jedna z nich byla zcela prázdná, jak ji neznámí zloději v minulosti celou vyplenili, ale ty zbývající dvě byly plné artefaktů – různých druhů keramických nádob, zbytků kola od vozu či bronzového koňského postroje.
Při průzkumu místnosti A si jeden z archeologů všiml mezi hromadou různých předmětů něčeho velmi neobvyklého – ležely tam na zemi dvě stříbrné ruce se stopami zlata na prstech a pozlacenými nehty. “Okamžitě jsem věděl, že tyto ruce kdysi byly součástí sphyrelatonu, dřevěné pohřební figuríny, která představovala zemřelého a střežila jeho duši poté, co tělo bylo zpopelněno,” uvedl archeolog Carlo Casi. Tyto figuríny nejčastěji reprezentovaly válečníka nebo aristokrata, ale v tomto případě šlo zřejmě o ženu. Podle Casiho by to mohlo znamenat, že etruské ženy z vyšší společnosti se těšily rovnocennému postavení s muži.
Poblíž rukou našli archeologové na zemi také několik purpurových vláken, o kterých se domnívají, že sloužily k utažení zlatých cvočků na zářivě barevných šatech figuríny. Objevili také železné a bronzové spony, malé zlaté kuličky, úlomky fajáns, jantarové a kostěné korálky, které zřejmě bývaly součástí velmi parádních náhrdelníků.
Obě stříbrné ruce byly následně ošetřeny v laboratoři. Zatímco levá ruka byla v podstatě neporušená, tu pravou museli restaurátoři poskládat z jednotlivých kousků. Kompletně zrestaurované pak byly vystaveny v Národním etruském muzeu v Římě.
témata
20. 07. 2016 | 11:45